Hasan BARIN-BU DEPREM DEĞİL; SALDIRI!

Hasan BARIN-BU DEPREM DEĞİL; SALDIRI!

ABD 332, Rusya 144, Çin 1.412, İngiltere 56, Fransa 65, Almanya 84 milyon nüfusa sahip.

Dunya’daki Türk Nüfusu 320 milyon.
ABD’de bile bir milyon Türk var.
Birleştiklerini düşünün birleşip tek bir devlet gibi hareket ettiklerinde ABD’den sonra  Dünya’daki en büyük ikinci nüfus gücü olacakları matematiksel olarak ortada.
Sadece matematiksel olarak mı?
Hele; enerjiyi, bilim adamlarını içinde barındıran, Doğudaki büyük güç odaklarına yakın,  büyük güç.
Şu ana kadar yaptıklarıyla bile oluşturabileceği gücün sinyalini verdi.
Peki, Çin’in, Rusya’nın gücünü kırmaya çalışan hele hele 144 milyonluk Rusya’nın gücünü kırmak için Ukrayna ile savaştıran ABD ve yandaşlarının, 320 milyonluk, askeri, ekonomik, enerji ve yetişmiş bilim insanı potansiyeli gücünü karşılarında  görmek işine gelir mi?
Kesinlikle hayır!
Gerçek ve ezber sözdür: “Emperyalistlerin en büyük korkusu Türklerin birleşmesidir.”
Birleşme olmasa da birbirleriyle bağ kurma konusunda çok ilerlediler. Bir çok konuda da ortaklaşa kararlar alıyorlar. Şuşa Bildirgesi orada duruyor.
Zengezur Koridoru ile ilgili gelişmeler Türkiye ve Rusya’nın istediği; ABD, Fransa ve diğer emperyalistlerin istemediği gibi ilerliyor.
Daha bir ay oldu olmadı, Fransa AB’den karar aldırarak iki bin kadar barışseverler adı altında askeri kökenli ajanlarını yerleştirdi.
Türk Birliği Devletleri kuruldu. ABD ve Türevlerinin hoşuna gitmeyecek birçok kararlar alındı; Koca Dünya tarafından tanınmayan De Facto ilan edilen KKTC, Dünya’ya meydan okurcasına gözlemci devlet sıfatıyla Türk Birliği Devletleri’nin toplantısına davet edildi.
Bu yukarda yazdığım gibi Dünya’ya özellikle de ABD’ye meydan okumadır.

Şu kısa zamanda olanlara bir bakalım:
Önce Rusya sonrasında Çin’i zayıflatmayı düşünen ABD ve türevleri Ukrayna ve Rusya yı savaştırdıktan sonra
NATO üyesi olan Türkiye tarafsız kalarak bir nevi taraf oldu. ABD, ambargo koydu, Rus parasına sınırlamalar getirdi. Ne yapsa boşa çıktı
Türkiye ambargoya uymadığından ambargo da diğer engellemeler de bir işe yaramadı. Rusya ile Türkiye’nin bağları daha fazla gelişti.
Rusya’nın arabuluculuğuyla Suriye ile yeniden bağlar kurulup görüşmeler başladı.
İran’da defalarca karışıklık çıkarmaya çalıştılar, en son da geçenlerde çıktı. Bastırıldı. İran’a ambargo uygulandı Türkiye gene uymayarak Iran’a gene destek oldu. Niye mi şimdilik İran’ın yıkılmasını istemiyor.
Ama, ABD’nin,  İran
Siz, göstericilere gaz veren açıklamalarını duyduğunuz  ABD’nin veya türevlerinin, İran’daki ezim ezim ezilen otuz milyon Türk hakkındaki bir tane açıklamasını duydunuz mu?
Ben duymadım.
NATO ulkesi olmasına rağmen; Türkiye,  Suriye konusunda Rusya ile ortak çalışıyor.
Bunların hepsi de;
Özellikle de Suriye konusu ABD’nin yakın hedefi olan kendine bağlı, İsrail’e kalkan olacak şekilde İran topraklarıni da içine alacak şekilde oluşturmak istedigi uydu Kürt devleti kurma çabalarına ters.
Finlandiya ve Isveç’in NATO’ya girmesine, şartlar koyan kim? Türkiye!
Bu konuda ipler o kadar gerildi ki son iki haftada Turkiyenin NATO’dan çıkarılması bile konuşulmaya başlanarak açıkça Türkiye,  NATO’dan çıkarılmakla tehdit edildi.

ABD’nin kısa vadedeki planlarını engel olan üç tane ülke var. Türkiye,  Rusya, İran
Rusya, Ukrayna ile savaşta
Iran’da daha on-on beş gün önce deprem oldu.

İran ve Rusya’yı yola getirmenin ve kısa vadede ABD planlarını gerçeklestirmenin yolu ise Turkiye’yi yola getirmekten geçiyor.

Çünkü iki ülkenin de ticari geçiş noktaları Türkiye’de.

Türkiye, Suriye’deki PKK oluşumuna karşı kara harekatı düzenlemek istiyor. Türkiye’nin Suriye’de kara harekatını en çok karşı çıkan ülke de PKK-PYD’ye on binlerce tır dolusu silah gönderen, kendi meclisinden bile onaylatarak milyarlarca dolar para gönderen ABD.

Çok ses getiren, insansız savaş uçağını uçuralı, 591 km’lik orta menzilli füze denemesi yapalı daha bir ay olmadı.

Türkiyenin ilerleyen bu hızını yavaşlatıp, sorunlar oluşturup, etki alanını kendi içine döndürmek gerekti.

Türkiye’nin ilerleyen bu hızını yavaşlatıp, ağır maddi sosyolojik sorunlar oluşturup kendi içine döndürmek gerekti.
Rauters’in on sene önceki açıklamasına göre İran’ı işgal için dört; Türkiye’yi işgal için altı milyon asker lazım. Bu kadar askeri buralarda barındrmanın maliyetini hesap edin, ustüne asker kaybının maddi maliyeti ile psikolojik maliyetini üstüne koyun. Aynı Reuters ekliyor; Türkiye için öl denilince ölecek Türkiye’de sekiz yüz bin; Dünya’da bir milyon Türk var.
Bu sayılarin kat kat arttığını düşünürsek Türkiye’yi yola getirmeyi savaş yoluyla yapamazsın, ancak Arap Baharında olduğu gibi  içerdeki toplumsal ve ekonomik fay hatlarıyla oynarsın.

Yazamadıklarım çok olsa da buraya kadar yazdıklarım umarım olayları hatırlamanız ve fikir vermek açısından faydalı olmuştur.

Ne enteresamsa, kimsenin beklemediği zamanda, beklenmeyen fayda, bütün bilim insanlarını şaşırtacak şiddette bir deprem oldu.  Onu atlatmadan ağır bir deprem daha!
Hem de Suriye’de üzerine bombalar yağmasına rağmen Suriye’de kalan, ABD’nin hedef sınırlarını arada kalarak bozan Bayırbucak Türkleri’ne de çok zarar verecek şekilde.

Açık ve net yazıyorum;
Türkiye’nin toplumsal ve ekonomik fay hatlarıyla oynamak için gerçek fay hatlarıyla oynandı.
Hem de, Türkiye’de hava şartlarının bozulacağı meteorolojik bilgisiyle alelacele Istanbul’da pazartesi günü okulların tatil edildiği günün bir gün sonraki gün olan salı günü.
Hem de deprem olmadan bile, kar yağdığında ulaşımın zorlaştığı bölgede.
Hem de herkesin uykuda olduğu saatte.
Hem de değişen nufus yapısı gereği karışıklığa müsait olan, sınır olarak en olaylı güvenliksiz ülkesi  olan Suriye’nin dibinde, hem de yakın zamanda ABD himayesindeki PKK-PYD’ye yapilacağı bir kara harekatının merkez ve lojistik noktalarında.

Üstelik te seçim tarihi açıklandıktan kısa bir süre sonra.

Bu kadar yazdığımı yan yana koy, sonra haydi bu depreme sadece deprem de bakalım diyebiliyorsan!

Iyi de fay hattı, çürük binalar, mütahitler malzemeden çalmış, zemin sağlam değilmiş, bunlar ne olacak diyenler olursa; bunları siz-biz biliyoruz da, AFAD’ın 7.4 açıkladığı deprem şiddetine yok 7.8 diyen ABD, hem bunları hem de oluşturacağı can kaybını, ekonomik ve toplumsal şiddetini bilmiyor mu derim.

Haklı olarak nasıl yaptı bu kadar enerjiyi nasıl ortaya çıkardı diye soranlar olacak. Olan enerjiyi harekete geçirdi, en büyük enerji kaynağı Güneşteki enerjiyi bir fanusa hapseden  (Füzyon Deneyi), hayat çekirdeği deneyini yapan bunu mu yapamayacak der, büyük depremler oncesi Amerikan gemilerinin bir şekilde Türkiye sularında bulunduğuna  değinmek bile istemem.
Kısaca ABD’de bunu yapabilecek teknoloji var ama daha, yaralılarımız, cenazelerimiz toprağın altındayken, acılarımız tazeyken bunu uzun uzadıya anlatmayı kendi adıma ayıp karşılayıp uğradığımdan başka bir makaleye saklamak istiyorum.

Benim bu kadar hatırlatma ve bilgilendirme yapmamdaki amacım, bunun bir kaos planı olduğunu anlatmak.
Ben, bu yazıyı üç gün önce yazacaktım, yazacaklarım da aynı şeylerdi. Üç gündür deprem bölgesindeki olan olaylara ve benim telefonuna bile gelen tehdit mesajlarına, provakasyonlara dikkat edin.
O bölgenin kritik yapısı, sosyal ve demografik (nüfus yapısı) kaşınıyor.
Depremle bunların ne alakası var dimi?
Ama var, çünkü hepsi de kaosun planı.
Neden mi?
Türkiye’de olacak bir karışıklıkta NATO’nun, yani ABD’nin, demokrasi getireceğiz diye icat ettijleri gibi icat ettikleri Arap Baharıyla, arap ulkeleri Türkiye’ye müdahale etme yetkisi vardır.
Anladınız mı neden kaşınıyor ve kaşınacak!
İlerde; o kadar güzel plan yaptık ki, tanka tüfeğe gereknkalmadi dedirtmemek için:
Devletimize sahip çıkacağız,
Birlik olacağız,
Akıllı olacağız oyunlara gelmeyeceğiz,
Birbirimize yardım eli uzatacak, yeri gelecek ekmeğimizi paylaşacağız,

EĞER BUNLARI YAPMAZSAK;

Iraklı milletvekili işini bitirmiş evine doğru gelir, ABD askerleri evine 5-10 metre kala güvenlik koridoru oluşturmuştur. Evim şurası bırakın geçeyim dese de mutlaka üstünü arayacağız derler,  milletvekili’ni bırakmazlar. Kendinin milletvekili olduğunu hatırlatınca, bize ne, ne olursan ol mutlaka arayacağız cevabını alır. Tamam der çaresizce buyrun arayın.
Biz aramayacağız, köpek arayacak cümlesiyle canı daha fazla acır.
BIran evvel evine gitmek istediği için çaresizce,  köpek aramasına da razı olur.
Aldığı cevabı lîtfen beyinlerimize kazıyalım;
“Köpek şu an uyuyor rahatsız edemeyiz, bekle uyansın arasın o zaman git evine”

Yaşanmış olaydaki ABD köpeğinin değil, işte bu milletvekilinin haysiyetini bile mumla ararız.

Depremde kaybettiğimiz canlarımıza Allah’tan rahmet; yakınlarına, Vatanıma başsağlığı, sonsuz sabır, yaralılarımıza acil şifalar dilerim.

Vatan sağolsun!
Devletimiz varolsun!

Hasan BARIN

Tarihçi Araştırmacı  Gazeteci Yazar

Real vaxt yeniləmələrini birbaşa cihazınızda əldə edin, indi abunə olun.

Comments are closed.